Cały dzień
3 czerwca 2023 – 4 czerwca 2023
Zapraszamy na dwudniowe szkolenie z zakresu fizjoterapii dna miednicy u pacjentów pediatrycznych w ujęciu holistycznym.
Szkolenie przeprowadzone będzie przez mgr Agnieszkę Bachorz, specjalistę fizjoterapii, absolwentkę Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, uczestniczkę wielu warsztatów i szkoleń z zakresu terapii dna miednicy. Ukończyła prestiżowy cykl szkoleń fizjoterapii dna miednicy prowadzony przez wykładowców z Wielkiej Brytanii, Francji, Brazylii i Belgii.
23-letnie doświadczenie zdobywała w szpitalach, prywatnych gabinetach i dużych klinikach. Przez 6 lat wykładała na Wydziale Fizjoterapii prywatnej uczelni, a także Akademii Medycznej oraz prowadząc kursy i szkolenia zarówno z fizjoterapii ogólnej, jak i fizjoterapii dna miednicy. Czynnie uczestniczy w sympozjach i konferencjach medycznych i biomechanicznych. Jest autorką publikacji w profesjonalnej prasie branżowej.
W pracy stara się podchodzić do pacjenta holistycznie, zwracając uwagę na jego wszystkie problemy zdrowotne i uwzględniając je podczas planowania terapii. Ze względu na specyfikę pracy z dnem miednicy, ukończyła również wiele szkoleń z zakresu dietetyki i probiotykoterapii. Dzięki temu jej współpraca z pacjentem jest kompleksowa.
Program kursu
- Anatomia, fizjologia i embriologia układu moczowego u dzieci – struktury istotne do pracy z pediatrycznym dnem miednicy, zależności embriologiczne między częścią moczowo-płciową i częścią odbytniczo-odbytową, neuroanatomia układu moczowego – ośrodki kontroli mikcji, odruchy związane z oddawaniem moczu, 12 odruchów Mahoney`a, odrębności układu moczowego i odbytu u dzieci.
- Schemat badania – badanie postawy ciała, ocena toru oddechowego, badanie manualne, badanie EMG, manometria anorektalna, USG, dzienniczek mikcji jako podstawowe narzędzie diagnostyczne, analiza badań dodatkowych.
- Zasady treningu czystości. Kontrola moczenia w dzień i w nocy. Pozycje i nawyki toaletowe.
- Patologie układu moczowego wraz z algorytmem postępowania (niedojrzałość pęcherza, dyssynergia pęcherzowo-zwieraczowa, dysuria, enureza).
- Anatomia, neuroanatomia, fizjologia i embriologia okolicy odbytniczej – anatomia odbytu, układ pojemnościowy i opornościowy, unaczynienie, neuroanatomia, rola i funkcja zwieraczy odbytu.
- Kontynencja i defekacja – fizjologia procesów, odruchy kontroli defekacji, pozycje defekacyjne.
- Badanie funkcjonalne – skale badawcze, wywiad z pacjentem i jego specyfika w rehabilitacji odbytniczej. Badanie globalne i lokalne.
- Rodzaje inkontynencji odbytniczej i ich leczenie wraz z algorytmem postępowania.
- Zaparcia – wspomaganie dietetyczne i probiotyczne.
- BFB, manometria i elektrostymulacja w pracy z pediatrycznym dnem miednicy.
- Dysbioza jelitowa i jej wpływ na terapię zaparć.
- Techniki wisceralne w dysfunkcjach dna miednicy u dzieci, praca z nerwem błędnym.
- Wpływ ćwiczeń oddechowych – techniki hipopresyjne, winnerflow, PNF.
Cena kursu: 2100 zł – istnieje opcja płatności w 2 ratach po 1050 zł;
Prowadzący: mgr Agnieszka Bachorz, specjalista fizjoterapii;
Miejsce kursu: Wrocław;
Uczestnicy otrzymują skrypt z kursu.